Doktor GözündenDr.M.Burak ÖLMEZSerbest Paylaşımlar

#00078# Ateşde Hasta Yaşlı İse Enfektif Endokardit Unutulmamalı!

DÜŞMEYEN ATEŞ DE HASTA YAŞLI İSE ENFEKTIF ENDOKARDİT UNUTULMAMALI!

Bu sefer olgu tanımadığımız birisi değil.Aile dostumun babası malesef.Bu grubu kurup cabalamamizin da ne kadar önemli olduğunun göstergesi. Hüseyin Oflaz hocamız sürekli hatırlatıyor takip ediyorsanız.

OLGU
65 yaş erkek ateş şikayeti ile başvuruyor.Farenjit tanısı ile tedavi başlanıyor.1 hafta sonra “ateşin düşmemesi” üzerine tekrar başvuruluyor. Sinuzit tanısı ile AB eklenerek tekrar yönlendiriliyor. Hastanin multipl bilinç bozukluğu olması sonrası tanı konuluyor.Multipl emboli ile yoğun bakımda arrest ve ex oluyor.Bu bir olgu olarak böyle ancak bir yakınınız olarak okuduğunuzda keşke keşkeler çok malesef. keske 1:keşke 2 bakan hekim arkadaş 2 sn süren ateş ne zamandır var ? Ayrica 1 haftayi gecen ateş ile gelen hastada kalp oskultasyonu yapsa az oranda fark edilse bile anormallik saptanabilir. Oradan yaşı yazıda göz önüne alıp ağzından enfeksiyon hastalıkları çıksa idi.Sonuc değişir miydi bilinmez ancak insan keşke diyor.Bu grupta bu keşkeleri azaltmayı amaçliyoruz.Ve bazı hastalıkları akılda tutmayı. Acil servis bu tür tanıları koyma yeri değil tabiki. o yüzden poliklinik e sevk etmeyi uzman abi abla veya hanim-bey lere danışmaya çekinmeyin.Bir hayat kurtarmak her şeye bedeldir.Arada trip atacak-kizacak vs diyerek cekinmeyiniz. Acil servis bir ülkenin siniri gibidir,hastanenin sınır kapısıdır.Oradaki asker gerektiğinde diğer kuvvetlere danışmasında fayda vardır.SINIRI korumak da o hastanedeki tüm diğer çalısanlarin görevidir.Bunu unutmamak gerekir ,iyi çalışmalar dostlar

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu