Doktor GözündenDr.M.Burak ÖLMEZSerbest Paylaşımlar

#00073# Antihistaminik Verdim Öksürük Şurubu Vereyim Mi?

SEMPTOMLARIN UYKU İLE İLİŞKİSİ ve ANTİHİSTAMİNİK VERDİM ÖKSÜRÜK ŞURUBU VEREYİM Mİ?

Hasta gelir; “hocam çok öksürüyorum”.Muayene edilir.Viral bir üsye.Tedaviyi verdik üsye ise 60-65 yaş altı(ek hastalığı yok ise) belki pseudoefedrin+antihistaminik+ibuprofen/ paracetamol 65 yaş üzeri sadece parasetamol/ibuprofen +antihistaminik. Boğazım da acıyor dedi. Baktık tonsiller de hiperemik. Yazdık bir antiseptik gargara. ibuprofen oral verdiysek garagarayı da ıbuprofen vermenin pek manası olmadığını konuşmuştuk önceki yazımızda. “Öksürük şurubu yazalım mı?”Hımm. Öksürük şurupları genellikle santral etkili ilaçlardır ve refleks olan öksürük mekanizmasını inhibe ederler. Burada trik soru şu bu öksürük gece uyku uyutmayacak-veya uyandıracak kadar oluyor mu? yok hocam o kadar değil. O zaman yazma taraftarı değilim. Hele de antihistaminikli kombinasyon yazdı isem gerek görmüyorum.Öksürük artarsa tekrar gel bakalım diyorum.Bazen hocam evet oluyor derse ve hastada bakteriyel bir neden pnomoni vs düşünmüyorsam(kuru bir öksürük ise) gece yatmadan erişkin ise 2 veya 3 ölçek 1×2 veya 1×3 açıklamaya gece yazarak ve hastaya tembihleyerek yazabiliyorum.Hasta üsye değilde bronşit ise asetilsistein yazdı isem zaten öksürük şurubu beraberinde kontrendike olarak geçer.Yani mukusu inceltip atması için (mukolitik) yazdı isem bana öksürük refleksi lazım.Onuda şurup ile kesersek hasta sıkıntıya girebilir.Hele de çocuksa. Üsye de antihistamik kombinasyonlu bir ilaç yazdı isem(not antihistaminikli kombinasyonlar; 2 yaş altı KONTRENDİKE, peditus vs.Ayrıca mukolitik asetilsistein balgamı kendisi atma olgunluğuna erişmemiş çocuklarda  (2 yaş)a kadar diyebiliriz )VERMİYORUZ. 2 yaş üzeri çocuk olarak düşünelim; uykudan uyandıracak veya uyutmayacak kadar ise ve öksürük KURU öksürük ise antihistaminikli kombinasyon “kontrollü ” verilebilir.
Bu yazıda diğer değineceğim nokta akut bazen genellikle kronik sorunlarda bir semptomun önemli mi değil mi ayrımında UYKU sorgulaması çok önemli. “Belim ağrıyor hocam!”. uykudan uyandırıyor mu? “Evet”.O zaman ileri inceleme malignite,inflamatuar bel ağrısı vs. “Belim ağrıyor hocam.” Uykudan uyandırıyor mu? yok hocam o kadar değil .Mekanik düşündürebilir.Karnım ağrıyor vs vs yani özetle 2 nokta semptom/şikayetlerin anamnez de soracağınız “uyku ile ilişkisi” acil servis veya poliklinikte sizden 2 sn çalar ancak hasta dan aldığınız bu bilgi size ve hastaya çok şey katar.İyi çalışmalar dostlar yoruma ilgili püf nokta var ise uygulamada yanlış yazdığımız/gözden kaçan noktalar,veya öyle değil böyle dediğiniz noktalar lütfen paylaşın.Burada sanal bir tıp fakültesi olduk sayılırız.Kendi adıma “bu da mı sorulur ” demem her soruyu sorabilirsiniz.İlgili branş uzmanları ve hocalarımızda grupta üye olarak bulunmakta bilmediğimiz noktaları hocalarımız cevaplayacaktır..İyi çalışmalar dilerim.

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu