Doktor GözündenDr.M.Burak ÖLMEZSerbest Paylaşımlar

#00061# ÜSYE-Kriptik Tonsillit Reçete Püf Nokta -TEKRAR

Yazı Künyesi: #00061#

REÇETENİN DÖNÜP DOLAŞIP MESLEKTAŞINIZIN ÖNÜNE GELEBİLMESİ-USYE-KRİPTİK REÇETE PÜF NOKTA -TEKRAR

OLGU: 25 yaş kadın Acile boğaz ağrısı ateş ile giden hastama tonsillit tanısı ile reçete yazılmış,(antigribal harici gayet güzel bir reçete )reçete deki ilaçlar ile şikayetleri geçmeyince başka acile başvurmuş.Orada sefuroksim amp yazılmış (8 adet ) 750 mg 1×1 bununla geçer denmiş.Reçete ilacı karşılanmayınca (uzman istiyor demekki) bana rpt ye gelen hasta.(sefuroksim en düşük doz kilo/50 den olsa 50 kg erişkin bayan da 2500 mg alması gerekir ki max dozu 2×750 dir, reçete 1×750 mg )Derler ya “BASİT” kriptik tonsillite böyle tedavi düzenliyor isek diğer hastalıklarda neler yapıyoruz kim bilir?Hocalarımızın kulakları çınlasın…

Evet arkadaşlar şimdi geçen günlerde yazmış olduğum ÜSYE-Tonsillofarenjit yazısının üzerine bugün önüme gelen bir reçete üzerinden tekrar da fayda olacağını düşünmekteyim.İlgili yazılara göz atmanızı önererek.

http://taburcu.net/…/00014tonsillit-nasil-tedavi-edilmeli-…/
http://taburcu.net/…/00060mevsim-hastaliklari-serisi-1-usy…/

1-Nezle mi? kriptik mi? (yazıda ayrımı detaylı yazılmıştı)
2-Nezle ise burun akıntısı-öksürük bekleriz,kriptikte çoğunlukla-yüksek oranda olmaz.
3-Antibiyotik olarak kriptikse tedavi veriyoruz,nezle ise değil tabi ki.
4-Nezle olan hastaya ne yazıyoruz? parasetamol/boğaz ağrısı öncelikli ise ıbuprofen(NSAİİ) kombinasyon+pseudoefedrin (60 yaş üstü,aterosklerotik damar hastalığı olan (dm,ht,hl den biri bile olsa ) daha genç yaşlarda da çekinmekte fayda var) +antihistaminik li preparatlar değil mi?
burada bir püf nokta var arkadaşlar (http://taburcu.net/…/00014tonsillit-nasil-tedavi-edilmel…/bu yazının altına eklemiştim yorumum olarak tekrar üste çekelim yazının bütününe göz atmanız önerilir)

SORU : Ben pseudoefedrin ve antihistaminik içeren ilacı kime verirsem mantıklı olur ? burnu şakır şakır akana veya “gıcık” öksürüğü olana (antihistaminik açısından),şimdi kriptik tonsillit dedik hastaya ee burnu da akmaz,öksürük de kolay kolay olmaz dedik.Bu hastaya kombine antigribal vermenin mantığı var mı ? YOK.Sadece parasetamol(antipiretik etki yüksek,analjezik etkisi düşüktür)/ağrı ön planda ise ibuprofen (sadece bunun olduğu preparatlar var örn: IBU-600,nurofen (coldsuz olanı)),birde antiseptik gargara verirseniz kriptik tonsillit için yeter ve artar bile.
Özetle kriptik ise AB(penisilin bknz yukarıdaki yazılar )+parasetamol/ıbuprofen (sadece bu)+antiseptik gargara yeterlidir.

Burada bir püf nokta daha verebiliriz.Hasta ilk 3 gün ateş+boğaz ağrısı toksik bir tablo içerisindedir.3 gün parenteral (prokain penisilin,sefuroksim vb) verip sonra 10 güne oral (14 lük tablet ile ) tamamlayabilirsiniz.

Şöyle bir reçete çok garip ve hekim abi/ablalarınıza (sağolsunlar KBB stajında larenks Ca göstermekten bildiğiniz kriptik tonsilliti anlatmayan “saygıdeğer” hocalarımıza selamlarımı iletiyorum,bizim hocalarımız anlatmıştı çok şükür)

Reçete örnek:
AB+kombine antigribal(semptomatik)+antiseptik veya analjezik garagara (majezik sprey örneğin)
(demekki kriptik diyorsunuz, antigribal gereksiz öyle ise)Nezle desek AB nin ne işi var.Ibuprofenli kombinasyon ile ıbuprofenli gargara/sprey beraberinde vermenin MANTIĞI? da yok.Ya oral veya sprey olarak antiseptik daha etkin ve mantıklı olur.

Ya abi vermişim ne olacak? Verdiğin pseudoefedrin ve antihistaminik GEREKSİZ vermiş olacaksın,bir de dönüp dolaşıp reçeteniz görüldüğünde eğitiminizin KALİTESİ sorgulanır arkadaşlar.Gereksiz ilaç ve yan etkileri ile hastalarınızı lütfen mağdur etmeyin.Tanı belli ilse, tedavi de bellidir.Tabi bu tedavi için malesef zaten bilmeniz gereken şeyler ancak “TUS da çıkmadığından”- fakültelerde asıl basit diyebileceğimiz bu vb hastalık yönetimlerini püf nokta vermeden sahaya diploma vererek YETERLİDİR alarak alıyorsanız mutlaka dikkat etmelisiniz dostlar. Tabi ki bunlar mesleğin kaymak yerleri,püf noktaları bizler “hayrına” veriyoruz.Hayrına ve aslında görevi olması gereken hocalarınız-kıdemlileriniz var ise onlara sıkıca sarılın.Nesli tükenmek üzere malesef. Bir kitap satıcısı ile diyaloğum: Kitabı yazan “hoca” serzenişte bulunmuş.Bu kitabı yazdık “işler” kesatlaştı.(yani püf noktaları kitaba yazdık işi öğrendiler,bana da dolaylı yoldan gelen de yok) “işlerimiz kesatlaşsın” dostlar,sağlığın “işi” olmaz diye düşünüyorum.Hocalığında saklı gizli bilgisi olmaz.Ama oluyor malesef. İyi çalışmalar dilerim

Bu arada sizin bu bilgiyi öğrendikten sonra gruba yeni mezun arkadaşlarınızı davetiniz,sizin de arkadaşınız açısından yapacağınız en iyi “dostluk” olur diye düşünüyorum.Sağlıcakla kalın..

 

ACT FACEBOOK SAYFASI TIKLAYINIZ

TÜM PAYLAŞIMLARIM FACEBOOK KISAYOL TIKLAYINIZ 

   SOSYAL TIP YAZILARIM

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu