Warning: Use of undefined constant DISABLE_WP_CRON - assumed 'DISABLE_WP_CRON' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/kbrtabur/public_html/wp-config.php on line 7

Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/kbrtabur/public_html/wp-content/themes/SAYFA/functions.php on line 73
#00038# Ani Başlayan İşitme Kaybı !!! – Taburcu.NET
Güncel Başlıklar
Ana Sayfa / Serbest Paylaşımlar / Doktor Gözünden / #00038# Ani Başlayan İşitme Kaybı !!!

#00038# Ani Başlayan İşitme Kaybı !!!

Yazı Künyesi: #00038#

Ani İşitme Kaybı Nedir?

  • Ani işitme kaybı, önceden herhangi bir işitme problemi yokken, 3-4 gün içinde ortaya çıkan genellikle tek taraflı olan ama  iki taraflı da gelişebilen, tıbbi olarak kanıtlanmış (saf ses odyometri testinde 3 ardışık frekansta 30dBden fazla kayıp), iç kulak ve/veya işitme sinirindeki bir probleme bağlı olarak gelişen işitme kaybıdır.

Ani İşitme Kaybı Nedenleri Nelerdir?

  • Ani işitme kaybı genellikle nedeni bilinmeyen bir hastalıktır. Bunun dışında  viral enfeksiyonlar, travma, yüksek sese maruziyet, damarsal olaylar, ani basınç değişiklikleri, geçirmekte olunan iç kulak hastalığı, gizli seyreden beyin sapı tümörleri (akustik nörinom), bazı sistemik hastalıklar ve kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar neden olabilir.

Acil Servise Başvuran Ani İşitme Kaybı!!!

  • Yukarıda bahsettiğim bütün bu durumların dışında acil serviste bizler için esas önemli olan ani işitme kaybı sebepleri travma ve akustik nörinom tanısı koyabilmektir.Travma hastalarına multisistematik yaklaşılacağı için kulakla beraber intracranial ve tüm vücudun ayrıntılı değerlendirilmesi gerekecektir.
  • Ancak travma öyküsü olmayan ve ani işitme kaybı olduğunu,çınlamalar uğultular duyduğunu,bunlarla beraber baş dönmelerinin de olduğunu belirten hastalarda hatta bir de gaipten sesler duyduğunu belirten hastalarda mutlaka Akustik nörinom düşünmelisiniz!

Nedir Akustik Nörinom?

  • Daha doğru tabiriyle vestibüler schwannom tümörü;işitme ve denge sinirlerinde ortaya çıkan iyi huylu yavaş büyüyen tümörlerdir.
    -Hastalar genellikle bir kulakta işitme kaybı, çınlama (tinitus), baş dönmesi ve denge kaybından şikayet ederler.
  • Bu hastaların bazıları gaipten sesler duyduğunu belirttiği için ve rutin tetkiklerinde anlamlı patolojiler saptanmadığı için Psikiyatri bölümüne yönlendirilerek yanlış tanı bile almışlardır malesef!
  • Yukarıda sayılan semptomlar ile karşılaşan Acil hekimi dikkatli olmalıdır;zira akustik nörinom tümörünün tanısı MRI ile konmaktadır!

Hakkında Enes Güler

Gezmeyi seven,müzik,basketbol,yüzme ve adreanlinle iç içe olan,eşine ve işine aşık,acile gönül vermiş bir acilsever

Buna Da Göz Atın

#00411# YOĞUN BAKIM YERİ ARANIYOR

Yoğun Bakım Hakkında Ülkede yoğun bakım yatağı sıkıntısı var, özellikle kış aylarında yoğun bakımlar için …

#00353# HippocrApp Hekim Paylaşım Platformu Hakkında

Hekimler arasında konsültasyon ve iletişimi sağlamak amacıyla ios, web, android ortamlarında geliştirilen, tıp ve diş …

#00333# EM-D@TE 2 NASIL GEÇTİ?

Yıllarca kafamda hayalini kurduğum tablonun resmini nihayet  geçtiğimiz hafta sonu Ankara’da gördüm. 3 senedir çeşitli …