Doktor GözündenDr.M.Burak ÖLMEZSerbest Paylaşımlar

#00026# Bir Olgu – Bir Anı – Patofizyoloji Herşeydir !

Yazı Künyesi: #00026#

BİR OLGU BİR ANI SERİSİ-1 PATOFİZYOLOJİ BİZİM İŞİMİZDE HERŞEYDİR!!
(ACİLDE YILLARCA ÇALIŞMAK HERŞEYİ BİLDİĞİMİZİ GÖSTERMEZ OKUMALI OKUMALI VE ANALİZ ETMELİ)

Size bir anımı-olgu(akut koner sendrom-akciğer ödemi ayrım) anlatayım.İlçe devlet hastanesinde İLK SENEM-ÇÖMEZİM acilde çalıştığım zamanlar.

Olgu:Bilinen kronik hastalığı olmayan 50 yaş kadın hasta göğüs ağrısı (akut başlamış)şikayeti ile geldi.Vitallerini hatırlamıyorum ancak normaldi muhtemelen.Hastanın muayenesinde önemi bir bulgu var “akciğer bazallerde ince ral” ,EKG: de nonspesifik değişiklikler,NSR mevcut.Akut koroner sendrom kriterlerinden 1: Göğüs ağrısı var 2.si EKG de net bulgu yok 3.cü kriter: LAB;TROPONİN cihazı da bozuk.Akciğer grafisi vs diğer tetkikler normal..Ben hastayı il merkezi acil servisine troponin kontrolü için sevk ettim.Dispril de vermiştim.İl merkezi acilinden TESTESTERON SEVİYESİ YÜKSEK bir hekim arkadaş aradı.BEN(B),Testesteronlu atarlı hekim arkadaş(TAH)

B: Alo..buyrun..

TAH:Hastayı siz mi sevkettiniz?(adap önemli)
B: Evet buyrun ben sevkettim, troponin cihazımız bozuk zaten yazıya detaylı yazmıştım
TAH: Bu hastanın sırtını dinlediniz mi?(sırtına steteskop koydunuz mu? şeklinde söyledi de neyse)Akciğer ödemi bu !! Sabaha kadar lasixleyeceğim..
B: Hocam akut göğüs ağrısı var, kronik bir hastalığı yok .Bildiğiniz!! üzere AKS da akciğerde ral olabilir,kronik kalp hastalığı olan bir hasta değil.Hocam lütfen troponine bakınız,dediğiniz gibi aks değil ;AKCİĞER ÖDEMİ ise geri yollayınız,sıkıntı yok ,ben sabaha kadar LASİXLERİM.

(EK NOT:Akciğer ödemi; dekompanse olan kalp yetmezliğinde olur veya akut kardiyolojik hadiselerde kalp pompa fonksiyonunu gösteremediğinden akciğerde göllenme (RAL OLARAK BULGU VERİR-Nefes darlığı gibi semptom verebilir) olur zaten.Şokun tiplerinden aklınıza gelsin kardiyojenik şok !.Kronik kalp hastalığı var mı? diye bazı bulgulara bakarız böyle hastalarda anamnez-özgeçmiş vs gibi. Pretibial ödem bir örnektir muayene de mesela. Bu hastada hiçbiri yok ) diyerek açıklama yaptıktan sonra…
TAH: Yanıt yok.Sessizlik.. Aydınlanma ve kapanış.

ÖZET NOT: Dostlar yıllarca acilde çalışmak ve EZBERE yaklaşımlar malesef kişinin herşeyi bildiğini göstermez. Egosu yüksek insanlarız. Zaten bu EGO olmasa bizde bu işi yapamayız. Bir yere kadar bize itici güçtür.BİLGİ her zaman önce gelir, sonra tecrübe üzerine katılır. Yanlış bilgi ile seneler geçirmek tecrübe demek değildir. O yüzden bu vaka da neyi öğrendik?Her göğüs ağrısı(nefes darlığı)+akciğerde ral eşit değildir… kronik kalp hastası-dekompanse hali-akciğer ödemi.Akut hadise olmuş olabilir veya dekompanse durumu değerlendirmek gerekir (neler dekompanse edebilir ,kalp kapak hadisesi örneğin papiller kas rüptürü olmuş olabilir,hasta af(aritmi) ye girmiş olabilir) o yüzden akciğer ödemi ile gelen herkese EKG çekmek gerekir ve gerekirse(takipte açılmıyor vs) EKO ile kapakları değerlendirmek gerekir. PATOFİZYOLOJİ bizim işimizde  her şeydir. Tanı ve tedaviye götürür sizleri.Bugün çok yazdık.Ekleyecek arkadaşlar olursa YORUM kısmına yazabilirler.İYİ ÇALIŞMALAR DOSTLAR

NOT: resimler Testesteronlu atarlı hekim arkadaş(TAH) öncesi ve sonrası temsilidir :):)

ACT FACEBOOK SAYFASI TIKLAYINIZ

TÜM PAYLAŞIMLARIM FACEBOOK KISAYOL TIKLAYINIZ

  SOSYAL TIP YAZILARIM

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu