Doktor GözündenDr.M.Burak ÖLMEZSerbest Paylaşımlar

#00024# Febril Konvülziyona Pratik Yaklaşım

Yazı Künyesi: #00024#

FEBRİL KONVÜLSİYONA PRATİK YAKLAŞIM

Dormicum(midazolam) 5mg/ml 10cc ,5mg/ml 3ml,1mg/ml 5ml, ticari formlari var 10 kg çocuk geldi 0.15 mg/kg 1.5 mg yapılacak…ml de 5mg olan formdan insülin enjektör ile 3 dizyem iv yapılır.
Diazem(diazepam) 10mg/2ml 10 kg çocuk 0.3mg/kg 3mg. İnsülin enjektör ile 6 dizyem yapılır.
Rektal Diazem 5 mg ve 10 mg mevcut,damar yolu açılmadan 10-15 kiloya kadar 5mg, 10-15 kg üstü 10 mg uygulanır.
Ek bilgi için bakınız www.pediatridunyası.org= Febril Konvulsiyonlu Çocuğa Yaklaşım videosunum(Prof.Dr.Ayşe Serdaroğlu)

Edit yorumdan ek:
S: Uygulama süresi nasıl olacak peki ? Rektal diazem yaptık açılmadı bu fenitoin dozlarını kaç dakika da göndermeliyiz ?
C: 2.algoritmada >20 dakikanın üzerinde (yani infüzyon olarak açmak lazım )hızlı verilirse fenitoin komplikasyonları olabir Engin.Dakika açısından ikinci algoritma daha iyi.Ayrıca çalıştığınız hastanede danışacağınız Pediatristlerin fikirleri(pratiğe yaklaşım şekli) de önemli.Neden? çünkü bu şekilde hasta gelirse danıştığınız pediatrist midazolam pratiğinde mi? diazepam pratiğinde mi? tedavi ediyor bunu bilmeniz sizde onun yaklaşımı ile öğrenirseniz daha iyi olur,bu şekilde gelen hastalar için TAKIM çalışması için önemlidir.

S2:Febril konvulziyonda antipiretikleri uygulasak da ozellikle parasetamol ve soguk uygulama genelde ates dusmuyor, direncli oluyor,atesi dusurmek icin iv yapabilecegimiz baska ilaclar var midir ya da novalgin, steroid vs verilmesi uygun mudur.tesekkurler simdiden

C2: Bu arada konvulsiyon nedeni sadece ateş yüksekliği değil” sitokin fırtınasına bağlı “olduğundan ateşi düşürseniz bile hasta konvulsiyon geçirecekse geçirebilir.O yüzden soğuk uygulama ki (ılık olmalıdır çok soğuk olursa refleks vazokonstruksiyona bağlı vucut ısıyı atamaz) ve antipiretik paracetamol,ibuprofen (metamizol ve steroid ateş için kulanmamaya çalışmak lazım) kullanarak ve heran febril konvulsiyona da hazırlıklı olmak gerekir.Hastanın ateşini düşürmeye çalışmak demek 38.5 altına (yani risklli seviyenin altına indirmek içindir) hastayı normal ateş ölçümüne elbette bir ilaçla düşüremeyiz.oral tedavi ile hasta taburcu edilmeli.Geleceği zamanlar anlatılmalı.

EK PÜF NOKTA:İleride daha da genişletebiliriz konuyu ancak çok uzun yazınca da asıl işten kopulabiliyor. Sizin yapacağınız rektal diazem ve gerekirse midazolam ki çoğu çocuk ikisi ile febril konvulsiyonu durur.Diğer bilgiler gerektiğinde entübasyon bilginizin de olması gereken bilgiler (iv diazem veriyorsanız solunum depresyonunda entübasyonu da yapabilmelisiniz) o yüzden bilgiler genel bilgilerdir ilk 2 tur genellikle durumu çözer

NOT:İkinci algoritma status seviyesine kadar uygulama algoritmasıdır

ACT FACEBOOK SAYFASI TIKLAYINIZ

TÜM PAYLAŞIMLARIM FACEBOOK KISAYOL TIKLAYINIZ

  SOSYAL TIP YAZILARIM

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu