Doktor GözündenDr.M.Burak ÖLMEZSerbest Paylaşımlar

#00018# Konversiyon Hastası ve Yakınına- Yaklaşım

Yazı Künyesi: #00018#

KONVERSİYON HASTASI VE YAKININA:) YAKLAŞIM;
Ben den de bir ek olsun: Bildiğiniz dahil, konversif hasta ve yakını sedye içinde poliklinik önünde geldi.(Bu arada konversiyon en son konulan tanıdır,her hasta geldiğinde stigma (damgalama ) yapılmadan şikayetine yönelik değerlendirilmelidir.) Hemen ne işiniz var ise bırakabiliyorsanız bırakın,hasta ve yakını ile göz göze bakıştan sonra 5 sn niz var çünkü. 5 sn geçirdiniz ve hasta yanına gitmediniz “geçmiş olsun neyi vardı?”demedi iseniz şu yaklaşımla karşılaşmanız olası “hocam hastamız nefes alamıyor görmüyor musunuz?”vs vs eğitim düzeyine göre hasta yakını hastayı bırakır size saldırır. Her konversiyonun; %100 konversiyon bile olsa epigastik-göğüs hizasına bağlı organ şikayetlerinde EKG sini çektiriyor, hızlı bir muayeneden geçiriyorsunuz.Mümkünse ayrı bir odaya alın(EKG odası olabilir) meraklı gözlerden hastayı ayırın.Hemşire arkadaşlar vitalleri alır iken siz anamnez ve fizik muayeneyi hızlıca yapın.Hastanın bilinç durumu baygın vs şekilde ise ağrılı uyaran ile bilincin yerinde olduğunu hasta yakınına gösterin.Bu arada hasta yakını da “hastamla ilgileniliyor “moduna geçiyor.Hasta yakını biraz rahatlıyor.Tetkik istediniz.Hastayı müsahadeye mi çektiniz? parmak ucu pulse o2 takıp (gerekirse monitorize edip) hasta yakınına bir “görev” veriyorsunuz. Spo2 :93 ün altına düşünce haber ver.Nefes alamıyorum derse de önce oraya bak altına inmedi ise psikolojik durumdandır.Ayrıca hiperventilasyona bağlı rölatif hipokalsemiden biraz sonra ellerim ayaklarım uyuşuyor diyebilir diyorsunuz.Birazdan dediğinde (%70-80) “hee hoca dediydi diyor” hasta yakını size güveni %200 artıyor.”tabi bu arada bu durumun hipokapniye bağlı olduğunu biliyorsunuz ve tedavi niyetine bir poşete nefes aldırıp vermesi gerektiğini de söylüyorsunuz.”(fazlası için TIKLAYINIZ)Niçin diyoruz bunu hastayı müşahadeye koyup diğer hastalara geçtiğinizde koşarak geleceğinden “hocammm nefes alamıyor-hocaaam elleri uyuşuyor ” diye ve sizi %100 hastanın yanına o anki işinizden alıkoyarak getireceğinden .Bir konversiyon hastası 10 ila 20 normal acil hastasına denktir dostlar.Vaktinizi ve ilginizi sömürür.Yönetim önemli.(bu arada monitorize etmek iyi olmayabilir taşikardik olur hastalar,sadece yapacağınız zaten acil serviste çalışıyorsanız monitör ayarlarını adınız gibi bileceksiniz) alarm seviyesini üst seviyeye yani 130 üzeri vs ayarlayacaksınız makine ötüp durmayacak.Yoksa “hocaaaammm” olur.Bu yaklaşım; benim kendi tecrübemdir. Teşekkür eder ve gider hasta ve yakını.

Ayrıca not:Tabi ki psikiyatri ye gitmeye “hasta yakınını” ikna etmelisiniz.Hasta ikna olmaz genellikle,acilde uğraşmayın vakit kaybıdır.Vakit var ve ise belki.İyi çalışmalar dostlar
Bu arada HASTA YAKININA YAKLAŞIM açısından çağdaş can hocamızın kaleminden HASTA YAKINI NASIL TEDAVİ EDİLİR i okumanız tavsiye edilir.

ACT FACEBOOK SAYFASI TIKLAYINIZ

TÜM PAYLAŞIMLARIM FACEBOOK KISAYOL TIKLAYINIZ

  SOSYAL TIP YAZILARIM

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu