Doktor GözündenDr.M.Burak ÖLMEZSerbest Paylaşımlar

#00015# Kısaca Adrenalin

Yazı Künyesi: #00015#

KISACA ADRENALİN;

Bu paylaşımın( ANAFİLAKSİ ALGORİTMASI) altında biraz adrenalin den bahsetmek lazım, adrenalin Türkiye’de 3 şekilde bulunur hepside (1/1000 1mg/1cc), (1/2000 0.5mg/1cc),(1/4000 0.25mg/1cc ), konsantrasyonda ve hepsi 1cc ancak içerdiği mg cinsi 1mg, 0.5mg, 0.25 mg şeklindedir .1mg adrenalini erişkin cpr Adrenalini olarak bilelim. 0.5 mg içereni anafilaksi adrenalini ve 0.25 de çocuk da kullanılacak adrenalin diye bilelim.Yukarıda klavuzda belirtildiği şekilde yaş aralığında uygulanır. Nasıl yapacağız ?im veya iv yol olarak kullanılır. İv-direkt puşe sadece CPR da uygulanır ve peşinden ya izotonik mayi yollanır veya sıvı giden koldan puşelenir. im nereden yapıcaz? En etkin yol vastus lateralis dir,diğer seçenek DELTOİD kasdır.Kalçadan YAPILMAZ,yağlı dokuda nekroz yapar AMAN DİKKAT ! İv mi vereceksiniz? (cpr harici adrenalin 1/1000 lik iv direkt verilmez ) 1/10000 yapmalısınız. Nasıl ?Pratik nokta hepsi 1cc ama içerikler farklı.

1mg olanı 1 cc olarak 10 luk enjektöre çekiyorsunuz 9cc de sf ile tamamlıyorsunuz.

0.5 mg olanı 5cc enjektor le,

0.25 mg adrenalin 2.5 luk enjektorle tamamlanır.

Bu arada Anafilaksi harici krup hastalarında ihale verecekseniz de 1/10000 yapmakta fayda var diğer türlü kardiyak yan etki oluşturabilir.Tabi bazı uygulamalarda 0.5 mg-3 cc ile biraz daha konsantre yapılabilir. Anafilaksi olan hastaların otopsilerinde myokard enfarktüsü geçirdikleri görülmüş.Yani hasta adrenalin sonrası döndü ise, monitörize takip gereklidir. Sonrasında da MI geçirebilir. Adrenalin gereksinimi duyulduğunda da (kılavuz detaylı incelenmeli)vakit kaybetmeden yapılmalı.Fazla uzatmadan konu pekişmesi amaçlı bir video ekleyeceğim çapa tıp alerji Bahattin hocanın katkıları ile takibinde izlemenizi tavsiye ederim.Soru sormaktan da ve çekinmeyiniz…Bu olgu sunumu ile anafilaksinin kafanızda oturacağını düşünüyorum izlemeniz tavsiye ederim
http://ichastaliklari2016.naklenkongre.com/…/940…/index.html

ACT FACEBOOK SAYFASI TIKLAYINIZ

TÜM PAYLAŞIMLARIM FACEBOOK KISAYOL TIKLAYINIZ

  SOSYAL TIP YAZILARIM

 

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu