Doktor GözündenDr.Enes GÜLERSerbest Paylaşımlar

#00009# 9 Maddede Acil Tıp – Pozitif Yönleri

Yazı Künyesi: #00009#

GELELİM ACİL TIP BÖLÜMÜNÜN AVANTAJLARINA:

1- ÇALIŞMA ŞEKLİ
Türkiyede acil tıp uzmanları 24 saatlik nöbetler şeklinde genelde çalışmaktadır. bu da bazı aylar 7 tam gün bazı aylar 8 tam gün yapmaktadır. geri kalan günler size kalmaktadır.

2- HASTA TAKİBİ YOK
Hasta sadece sizin nöbet süreniz içinde sorumluluğunuz altındadır. Nöbet bitip hastayı devrettiğinizde işiniz biter.GÜnlerce haftalarca hasta takip etmezsiniz. Bu durum hasta takibini sevmeyenler için bir avantajdır.

3- YÜKSEK MAAŞ
Türkiye’de sözleşmeli doktor kadroları acil servislere ayrılmaktadır. Normal uzman maaşı 2800-3100 tl arasında iken sözleşmeli hekim maaşı bu fiyattan daha yüksek durumdadır.Ayrıca hasta sayısı çokluğundan kaynaklana puan yüksekliğinden dolayı döner sermaye de oldukça yüksektir.

4- MESLEKİ TATMİN
Acil servisler envai çeşit hasta ve hastalıklarla karşılaşır, milyonda bir görülen hastalıklara bile denk gelirsiniz. Bununla birlikte başta korktuğunuz bir çok hastalıktan korkmaz hale gelirsiniz. Gözünüzde büyüttüğünüz bazı vakaların aslında yoğun bakım takibinden başka hiç birşey yapılmadığını görürsünüz. Gördüğünüz hasta arttıkça uçakta gemide sokakta bir vaka gördüğünüzde doktor olduğunuzu saklamayacak özgüvene sahip olursunuz.

5- KARİYER
Acil tıp en bakir branşlardan olup türkiyede az sayıda prof ve doçenti vardır. bu bakımdan akademik yönden önü alabildiğine açıktır.

6- YAN DALLAR
Yurt dışında bir çok yan dalı olan acil tıp branşının ülkemizde henüz yan dalları kurulmamış olup, bu konuda da bakir bir saha olarak önünüzde yakın gelecekte uçsuz bucaksız bir umman olarak açılacaktır

7- ÇALIŞMA OLANAKLARI
Gerek yurt içi gerekse yurt dışında acil tıp bölümünde büyük eksiklikler vardır. Özel sektörde ise 3. basamak hastane olmadıkça acil tıp uzmanı kadrosu vermemektedir bakanlık. İL merkezlerinde batı illerinde dahi bir çok boş kadro olmakla birlikte ilçelere acil tıp kadrosu dahi verilmemektedir eksiklikten. Hala daha devlet hizmet yükümlülüğünde en iyi kadrolar acil bölümüne açılmaktadır. Allah bu konuda genel cerrahlara sabır versin.

8- ACİL ORTAMI
Acil servis ortam olarak en kalabalık personelin ve hekimin aynı anda bulunup çalıştığı alandır. Bu bakımdan diğer branşlara nazaran acilcilerin birbirleriyle ilişkileri daha sıcak olmaktadır. Tabi buna biraz da iç mekanizmalar neden olmaktadır. Kişiliğinde büyük sorun olmayanlar hariç bu durum genelde böyledir.

9- GEŞTAT GELİŞİMİ
Çok fazla sayıda hasta ve hasta yakını göre göre acil hekimlerinin iç görüsünde büyük gelişmeler olmaktadır. Kimin sorun çıkaracağını, kimin gazının alınması gerektiğini, kimin eve gönderilip gönderilmemesi gerektiği konusunda bu içgörü bir acil tıp hekimi için olmazsa olmazdır. Çoğu hekim bu içgörüden uzak olup hastaya salt hasta ve tıp yönünden bakmaktadır. Bunun için bazı konsültasyonları gereksiz bulur, niçin atıldığını dahi anlamazlar…

Eksiklerim elbette vardır. Ancak bizim millet uzun okumayı sevmez. Yazdıklarımın aksine tam zıddı örnekler de elbette mevcuttur. Ancak istisnalar ve bazı fevri kişisel durumlar tüm branşlara mal edilmez. GENEL olarak ülkemizdeki durum budur. Okuyun ölçün biçin, gidin görün, çalışın, bir acilci ile oturun çay için sigara için, yemek yiyin sonra karar verin…

Hiç bir branşı bir başka branştan dinlemeyin…

Herkesin hakkında hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Rizevi

Acil Tıp Uzmanı

Enes Güler

Gezmeyi seven,müzik,basketbol,yüzme ve adreanlinle iç içe olan,eşine ve işine aşık,acile gönül vermiş bir acilsever
Başa dön tuşu